در سمینار آموزشی "زن و محیط زیست" شرکت برق منطقه ای خوزستان مطرح شد/ تاکید بر نقش مثبت زنان در اصلاح فرهنگ محیط زیستی‏
در سمینار آموزشی "زن و محیط زیست" شرکت برق منطقه ای خوزستان مطرح شد/ تاکید بر نقش مثبت زنان در اصلاح فرهنگ محیط زیستی‏
به مناسبت گرامیداشت دهه فجر، سمینار آموزشی "زن و محیط زیست" با همت امور زنان و خانواده شرکت برق منطقه ای خوزستان و سخنرانی فاطمه مرعشی دکترای محیط زیست و مشاور امور بانوان اداره حفاظت محیط زیست اهواز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی برق منطقه ای خوزستان، مشاور مدیرعامل در امور زنان و خانواده در این سمینار گفت: زنان در پی ریزی آینده جوامع نقش کلیدی و حیاتی را بر عهده دارند، چرا که دامان مادر اولین مدرسه ای است که هر کودک، علاوه بر الفبای عشق، با خوب و بد زندگی آَشنا می شود.

شهناز احمدی روزبهانی ادامه داد: اگر زنان از مشکلات و معضلات زیست محیطی و روش های مقابله با آنها آگاه شوند، تاثیر بسیاری در کودکان، اعضای خانواده و اطرافیان خود خواهند گذاشت، آنان می توانند در کنار انجام وظیفه مادری و شاغل بودن نقش نگهبان محیط زیست را هم ایفا کرده و فرهنگ صحیح محیط زیستی را نیز به نسل های بعد منتقل کنند.

وی مهمترین نقش های زنان در حفظ محیط زیست را برشمرد و افزود: زنان به دلیل نقش مهمی که در اداره خانه بر عهده دارند می توانند عامل اصلی اصلاح فرهنگ مصرف که تاثیر ویژه ای در رفتار صحیح محیط زیستی است داشته باشند، اگر زنان از فرهنگ مناسبی در زمینه مصرف آب برخوردار باشند با انتقال این فرهنگ به اعضای خانواده می توانند سالانه 150 هزار لیتر آب در خانواده خود صرفه جویی کنند. همچنین با اصلاح الگوی مصرف نقش ویژه ای در کاهش مصرف برق و کاهش آلاینده های جوی توسط نیروگاه های تولید برق، داشته باشند.

مشاور مدیرعامل شرکت در امور زنان و خانواده، بیان کرد: اگر زنان برای نظافت خانه، شستشوی خودرو، تفکیک زباله در مبدا و موارد دیگر، برنامه محیط زیستی مناسبی داشته باشند، بخش عظیمی از مشکلات زیست محیطی حل خواهد شد.

در ادامه برنامه، مشاور امور بانوان اداره حفاظت محیط زیست اهواز به عنوان سخنران این نشست، گفت: محیط زیست مرز ندارد و آلودگی و آثار تخریب در یک نقطه، بر نقاط دیگر هم اثر می گذارد، مانند اثر گلخانه ای، تخریب لایه ازن، آلودگی های هسته ای، تخریب زیست گاهها و همه موارد ریز و درشت محیط زیستی که در اطراف ما وجود دارد و روزانه با آنها زندگی می کنیم.

فاطمه مرعشی با بیان آنکه نباید کسی این کشتی محیط زیستی که همه بر آن سورا هستیم را سوراخ کند، افزود: از دلایل اصلی آلودگی محیط زیست می توان به افزایش جمعیت، بالا رفتن مصرف در اثر رشد جمعیت، بالا رفتن میزان تولید و رشد بی رویه صنایع اشاره کرد.

وی تصریح کرد: از عمده ترین معضلات و مشکلات محیط زیستی می توان به بروز انواع آلودگی ها در آب، خاک و هوا، گرم شدن کره زمین، کاهش منابع آشامیدنی، فرسایش خاک، بروز بیماری های ناشناخته، شور شدن خاک های زراعی، تخریب منابع طبیعی، گسترش بیایان ها، باران های اسیدی و .. اشاره کرد.

این مدرس دانشگاه در حوزه محیط زیست، گفت: در مقیاس ملی علاوه بر مسائل فوق، با بحران های محیط زیست دیگری مانند ریزگردها و شرایط نگران کننده کاهش باران و .. رو به رو هستیم، تنها راه عبور از این مسائل حساسیت همه قشرها مخصوصا بانوان به عنوان نیمی از جمعیت به مسائل و همراهی با الگوی صحیح استفاده از محیط زیست است.

مشاور امور بانوان اداره حفاظت محیط زیست اهواز با بیان اینکه ما در مقابل نسل آینده پاسخگو هستیم، بیان کرد: بانوان باید به مسائل محیط زیستی، ورودی جدی تر داشته باشند و با آگاهی از مشکلات و معضلات محیط زیستی زمینه ساز زندگی بهتر برای امروز و فردای این خاک باشند.

گفتنی است در پایان این نشست از طرف امور زنان و خانواده شرکت، از لیلی اصلانپور مدیر دفترتحقیقات و فناوری، فاطمه خبازی پور رئیس گروه تحقیقات و مرضیه عباد ناصر کارشناس مسئول توسعه فناوری معاونت برنامه ریزی وتحقیقات شرکت به مناسبت تلاش در حوزه پژوهش و فناوری و مشارکت فعال در عرضه توانمندی های پژوهش شرکت در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو که منجر به برتر شدن غرفه شرکت برق منطقه ای در این جشنواره شده بود، با اهدای لوح تقدیر، قدردانی به عمل آمد.

تمام/
تاریخ:
1396/11/11
ساعت:
08:13
کد خبری:
435
تعداد بازدید صفحه:
215
نویسنده:
روابط عمومی
منبع:
روابط عمومی
تصاویر مرتبط

  • 1

برچسب ها
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal