‏بعد از خروج پست برق سپیدار به دلیل گرما و مصرف شدید برق /استاندارخوزستان از پست برق 230 کیلوولت سپیدار اهواز بازدید کرد‏
‏بعد از خروج پست برق سپیدار به دلیل گرما و مصرف شدید برق /استاندارخوزستان از پست برق 230 کیلوولت سپیدار اهواز بازدید کرد‏
غلامرضاشریعتی، استاندار خوزستان از پست 33/132/230 کیلوولت سپیدار اهواز که شنبه شب به علت گرمای شدید و مصرف زیاد انرژی الکتریکی بخشی از فیدرهای خروجی آن دچار آتش سوزی شده بود بازدید ودر جریان فعالیت های انجام گرفته جهت پایداری برق مناطقی از اهواز که این پست تامین کننده انرژی آنها بود، قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خوزستان ، غلامرضا شریعتی درگفت وگو با خبرنگار این شرکت در محل پست 33/132/230 کیلوولت سپیدار اهواز گفت : برق مناطقی که قطع شده بود، مجددا وصل شده و الان مشکلی وجود ندارد.

وی افزود: شرایط برق در استان خوزستان و اهواز به علت مصرف بالایی که وجود دارد خیلی پایدار نیست و فشار بار مصرفی روی ایستگاههای برق اهواز قابل ملاحظه است و با هیچ استان دیگری قابل مقایسه نیست.

شریعتی ادامه داد: بعد از تهران بیشترین مصرف برق در استان خوزستان است اما در عین حال در طول هشت سال گذشته به نظر می آید که خیلی کار زیاد زیرساختی و سرمایه گذاری در صنعت برق استان متاسفانه صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: عمده ایستگاههای برق ما بالای 90 درصد زیر فشار هستند در حالی که در برخی استان ها بار ایستگاهها حداکثر 50 درصد است و ایستگاههای برق ما به دلیل متراکم و متمرکز بودن تحت فشار هستند.

استاندار خوزستان ادامه داد: ظرفیت هر ایستگاه برق سپیدار 200 مگاولت آمپر می باشد که میزان بالای بار و مصرف سبب می شود اگر اختلال و مشکلی در پست پیش بیاید منطقه بسیار وسیعی را که تحت پوشش قرار می دهد دچار قطعی و خاموشی می کند.

وی در ادامه اظهار داشت : هرچه پراکندگی ایستگاهها بیشتر باشد و ظرفیت ایستگاهها 50-60 مگاوات باشد وقتی یکی از آنها دچار سانحه شد مردم کمتری دچار آسیبِ خاموشی می شوند که این یک ایراد است که بخشی از آن به علت کمبود زمین بوده و مقداری هم به نظر من به علت کم کاری رخ داده است که مسئولان استانی درگذشته خیلی به خودشان فشار نیاوردند که زمین در اختیار شرکت های برق قرار دهند و این امر باعث شد در زمین های موجود تراکم ایجاد کنند و نتیجه این شد که مشترکین و مصرف کننده ها با وجود گرمای شدید، مشکلات را تحمل بکنند به خاطر اینکه ما در چهار – پنج سال گذشته این زحمت را به خودمان ندادیم که بیاییم و سعی کنیم پراکندگی لازم را در ایستگاهها ایجاد کنیم.

نماینده عالی دولت در استان خوزستان به تعداد کم ایستگاههای برق در خوزستان اشاره کرد و گفت: : چرا خوزستان با هشت هزار مگاوات مصرف باید 200 ایستگاه برق داشته باشد این در حالی است که در هیج استان دیگری شبکه برق چنین موضوعی اصلاً وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: تعدادسوئیچ های اتوماتیک در شبکه توزیع برق اهواز 75 مورد است اما مثلاً در مشهد بالای 1000 مورد می باشد که این سوئیچ سیستم را در مقابل حوادث ایمن می کنند ولی متاسفانه در توزیع برق اهواز با این همه مصرف و تولید در بحث توسعه سوئیچ ها کم توجهی شده که این کم توجهی اول از ناحیه خود ما است که وقت نگذاشتیم و دنبال نکردیم و الان آسیب آن را مردم می بینند.

شریعتی افزود: باید همه بسیج شویم برای این کار . اول باید خودمان را زیر سوال ببریم که چرا به این نحو در این چند سال عمل کردیم که نتیجه این بشود، که مردم دچار این فشارها بشوند. از الان برنامه ریزی بکنیم و از کارهای سطحی و مُسکِنی باید پرهیز کنیم و به سمت کارهای زیر ساختی برویم .

وی ادامه داد: در چند روز گذشته زمین هایی که شرکت برق منطقه ای خوزستان برای احداث ایستگاههای برق مورد نیاز داشت را از طریق معاونت عمرانی نهایی کردیم به جز دو نقطه همه درخواست های آنها را تامین خواهیم کرد و آن دو نقطه نیز ان شاا.. حل خواهند شد و در صورتجلسه ای راه و شهرسازی و شهرداری را موظف کردیم که اینها را در اختیار برق منطقه ای خوزستان قرار دهند.

استاندار خوزستان اضافه کرد: اگر قبلاً هم استاندار اینچنین وقت می گذاشت و کمک می کرد دستگاه اجرایی و برق الان مشکلاتشان کمتر بود و یا مشکلی نبود. از این بابت من تاکید می کنم این مسئله مربوط به الان نیست و مربوط به 10 سال اخیر است که مجموعه دستگاهها از جمله شرکت توزیع و برق منطقه ای خوزستان وقت نگذاشته روی کار، نیامده پای کار ، فقط آمده از امکانات و زمین های موجود استفاده کرده و ایستگاهها را کمپکت و بزرگتر کرده که کار غیر استراتژیکی بوده و تصمیم صحیح مقطعی بوده است.

وی یادآور شد: در عین حال که پدافند غیر عامل در آن رعایت نشده، وقتی حادثه ای رخ می دهد قسمت زیادی از مردم را دچار مشکل می کند. اگر استانداری و دستگاههای دیگر پای کار بودند ما نباید شاهد چنین چیزی می بودیم. این مشکلات وقتی باشد چند سال دیگر اثر خودش را نشان می دهد.

شریعتی افزود: وقتی ایستگاههای برق ما بالای 100 درصد زیر فشار باشند با آن قدمت نمی توانند جواب بدهند،ترانس های ما در شبکه توزیع هم همین طور هستند.

وی در ادامه گفت : ما اول باید خودمان را مورد سوال و نقد قرار دهیم و برای حق شهروندان طبق دستور رییس جمهور که آیین حقوق شهروندی را اعلام کردند خودمان را مسئول می دانیم و در عین حال ما از زیر بار مسئولیت شانه خالی نمی کنیم و در خصوص این حادثه و درخواست های برق مطنقه ای خوزستان برای زمین، جلسه ای هم داشتیم زیرا خودمان را مسئول می دانیم.

استاندار خوزستان اظهار داشت: امیدواریم عزیزان ما در برق منطقه ای خوزستان به سرعت زمین این ایستگاههایی را که تعیین شده ، تحویل بگیرند و تملک کنند اگر هم به مشکلی بود به من بگویند تا سریعاً کمک کنم و ایستگاهها باید سریع احداث شوند تا ما وضعیت با دوام تری در آینده در خوزستان و اهواز داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ان شاا... تمهیدات لازم را می چینیم که این کار را به نحو مقتضی با برنامه مدون درازمدت مشخص کارشناسی شده به سمت اصلاح ببریم. من هم برق منطقه ای و هم شرکت توزیع خوزستان را موظف کردم که هرچه سریعتر برنامه ریزی و اقدام کنند و اگر هم مشکلی با وزارتخانه ها داشتند به بنده منتقل کنم تا از طریق وزیر و ریاست جمهوری پیگیری کنم تا این مردم عزیزِ اهوازِ قهرمان شرایط پایدارتری برایشان در بخش برق فراهم گردد.


شریعتی در ادامه با اشاره به مصوبه فروردین ماه دولت برای اختصاص 1500 میلیارد تومان به شبکه برق خوزستان گفت: برای این منظور جلساتی با معاون وزیر نیرو و سازمان برنامه و بودجه داشتیم که در حال پیگیری است. همچنین سازمان برنامه و بودجه مبلغ 130 میلیارد تومان که بعد از وقوع پدیده ریزگردها تعهد کرده بود را از طریق اسناد خزانه تامین و در اختیار قرار داده است.

وی افزود: جلسات اولیه مربوط به اختصاص 1500 میلیارد تومان به شبکه برق خوزستان تشکیل شده که ان شاا... به زودی روند عملیاتی به خودش می گیرد.

در این بازدید محمود دشت بزرگ مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان گزارشی از وضعیت پست از زمان وقوع حادثه تا رفع کامل آن به استاندار ارایه داد.

تمام /
تاریخ:
1396/04/01
ساعت:
15:00
کد خبری:
278
تعداد بازدید صفحه:
12
نویسنده:
حسن دهقانی
منبع:
روابط عمومی
تصاویر مرتبط

  • 1
  • 2
  • 3

برچسب ها
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal