‏مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان:خوزستان یکی از پیشگامان صنعت برق در استفاده از پوشش عایقی (RTV) است‏
‏مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان:خوزستان یکی از پیشگامان صنعت برق در استفاده از پوشش عایقی (RTV) است‏

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان گفت: شرکت برق منطقه ای خوزستان یکی از پیشگامان صنعت برق کشور در استفاده از پوشش پوشش عایقی سلیکونی (Room Temprature Vulcanizing ) است.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خوزستان، محمود دشت بزرگ در گفت و گو با خبرنگار این شرکت افزود: این شرکت استفاده از پوشش سیلیکونی را از سال 1382 در دستور کار خود قرارداده به گونه‌ای که تا قبل از سال 1395 تعداد 12 پست برق پوشش سیلیکونی شده اند.

وی ادامه داد: پس از وقوع پدیده ریزگرد و خاک گسترده با غلظت بیش از 66 برابر حد معمول و همزمانی آن با بارش اندک باران در بهمن ماه سال گذشته ، سطح عایقی مقره های چینی ایستگاههای برق دچار ضعف عایقی شدید شده و با افزایش ناگزیر جریان خزشی، شکست عایقی رخ داد که باعث خاموشی در سطح شبکه شد.

دشت بزرگ افزود: در این راستا، پس از بحران یاد شده و با تشکیل جلسات کارشناسی متعدد با کارشناسان و متخصصان خُبره وزارت نیرو در سطح ملی و استانی، بررسی لازم به عمل آمده و مقرر شد نسبت به انجام عملیات پوشش عایقی ایستگاههای برق و همچنین جایگزینی مقره های سیلیکون رابر به جای مقره های چینی در خطوط مهم و موجود در نقاط آلوده اقدام فوری صورت گیرد.

وی تصریح کرد: در این خصوص مقرر شد 93 پست برق مربوط به شرکت برق منطقه ای خوزستان که در مناطق با آلودگی بالا هستند به طور کامل پوشش عایقی شوند که با انجام اولویت بندی و تعیین پست های برق بسیارحساس، در مرحله اول این پروژه تعداد 12 پست در مناطق اهواز، آبادان، و ماهشهر مشخص و قرارداد اجرای پوشش عایقی (RTV) آنها عملیاتی گردید.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان اضافه کرد: در حال حاضر نیز با وجود گرمای طاقت فرسا در منطقه،گروههای اجرایی در حال کار بوده و مشغول انجام پوشش عایقی در پست های برق بر اساس اولویت بندی پروژه هستند .

وی اظهارداشت: در مرحله بعد قرار است 38 پست برق تا پایان سال 96 پوشش عایقی شوند، همچنین مقرر شده تا پایان سال 97 باقیمانده ایستگاههای برق که حدود 50 مورد می باشند نیز پوشش عایقی (RTV) شوند.

دشت بزرگ با اشاره به ویژگی های استفاده از پوشش عایقی (RTV) گفت: از جمله مهمترین خواص مواد سیلیکونی خاصیت آبگریزی، عایقی بسیار خوب و مقاومت در برابر تغییرات دمایی می‌باشد که خاصیت آبگریزی (هیدروفوبیسیتی)سبب می گردد تا از ایجاد لایه آب پیوسته بر روی مقره جلو گیری به عمل آید و بستر ایجاد جریان خزشی و شکست عایقی از میان برود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان خاطرنشان کرد: عمده ترین مشکلاتی که می‌تواند وضعیت پایداری و همچنین قدرت عایقی تجهیزات برق در منطقه خوزستان را تحت تاثیر قرار دهند پدیده هایی نظیر باران، رطوبت ناشی از مه و شرجی، گرد و خاک و همچنین آلودگی‌های صنعتی هستند.

وی اضافه کرد: در صورت نشستن عوامل فوق روی سطح مقره‌های عایقی و ترکیب آنها با هم، قدرت عایقی تجهیزات کاهش یافته‌ و در صورت بحرانی شدن وضعیت، زمینه جهت ایجاد جریان خزشی بالا روی سطوح مقره ها فراهم شده و شکست عایقی به وجود می آید که منجر به خاموشی می گردد.

دشت بزرگ همچنین گفت: در سالیان گذشته، با شدت گرفتن عوامل موثر در شکست عایقی در مقره‌ها، راهکارهایی ابداع شده که اثرات آلودگی‌ها را کاهش داده یا از بین می برند.

وی افزود: یکی از مهمترین روش های مواجهه با مشکلات یاد شده استفاده از مواد سیلیکونی جهت پوشش دادن سطوح پروسیلینی (چینی)و تعویض مقره‌های چینی با نوع سیلیکون رابر می‌باشد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان ادامه داد: تجمع خواص بالا در یک ماده سبب می شود استفاده از مواد سیلیکونی جهت افزایش مقاومت عایقی ایزولاتورها، بالا بردن ضریب اطمینان شبکه و جلوگیری از خاموشی‌های گسترده به صورت روز افزونی در سطح جهان به ویژه مناطق آلوده گسترش یابد.

تمام /
تاریخ:
1396/03/27
ساعت:
15:20
کد خبری:
274
تعداد بازدید صفحه:
16
نویسنده:
حسن دهقانی
منبع:
روابط عمومی
تصاویر مرتبط

  • 1

برچسب ها
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal